Дать объявление

Сонячна електростанція для дому: складові та принцип роботи

Сонячна електростанція для дому: складові та принцип роботи   
     358             


Сонячна електростанція для дому: складові та принцип роботи


Все частіше власники приватних будинків та квартир у багатоповерхівках встановлюють сонячні панелі. Електрогенеруючі системи, що працюють від енергії сонця, забезпечують помешкання безкоштовною електроенергією для живлення приладів і підігріву води. Дозволяють зменшити витрати на комунальні послуги. Але поки що сонячні електростанції - дивина для більшості. Незрозуміло, як вони функціонують, і чи варто витрачати гроші на таку систему.

Принцип роботи сонячних батарей та інвертора

Бувають різні сонячні електростанції (СЕС) за призначенням. Автономні установки забезпечують струмом об’єкти, що не підключені до загальної електричної мережі. Вони складаються із сонячних панелей (генерують постійний струм), автономного інвертора (перетворює постійний струм на змінний) та акумуляторних батарей (накопичують зайву енергію). Коли на вулиці ясно і СЕС виробляє достатньо електроенергії, прилади у будинку живляться від фотомодулів. Вранці, ввечері та вночі струм надходить з АКБ, яка вдень збирала лишки генерації.

Автономні СЕС купують рідко через тривалий термін окупності. Набагато вигідніше встановити мережеву сонячну електростанцію - з підключенням до центральної електричної мережі. Вона, як і автономна, складається з панелей та інвертора, але обходиться без акумуляторних батарей. Зайвий струм установка віддає у мережу і, навпаки, звідти добирає, коли бракує власної генерації. Якщо оформити “зелений” тариф, зайві кіловат-години можна продавати обленерго по 4,2 грн. Строки окупності у такому випадку скорочуються до 4-6 років.

Примітка. Існують ще гібридні сонячні електростанції, що здатні працювати на вибір у автономному чи мережевому режимі. Вони найдорожчі.Як вибрати якісне обладнання для СЕС

Панелі виготовляють з напівпровідникових матеріалів. Найбільшим попитом на ринку користуються пристрої з кремнію - полікристалічні або монокристалічні. Poly модулі трохи дешевші, але й менш продуктивні. Їх ККД у середньому складає 16-18%. Для порівняння: у mono панелей ефективність перетворення сонячної енергії у струм - 18-21%. Всі інші параметри у пристроїв більш-менш схожі. Кремнієві модулі працюють не менше 25 років, витримують вітрове навантаження до 2400 Па і снігове до 5400 Па. Кожного року втрачають 0,5-0,8% потужності через зношення.

Обираючи фотомодулі, варто знати, скільки ват вони генерують за найбільш сприятливих умов. Зараз максимальною є номінальна потужність сонячної батареї у 500 Вт. Рекорд встановила китайська компанія Risen Energy. Продуктивнішими є панелі, виготовлені за новітніми технологіями пасивації заднього контакту емітера (PERC), багатошинності (9ВВ, 12ВВ), різаних комірок (Half Cell), тощо. Пристрої dual / double glass, завдяки прозорій задній підложці, служать не менше 30 років і, якщо на них значиться “біфациал”, виробляють струм обома сторонами.

В залежності від системи, для якої призначені, інвертори бувають автономними, мережевими і гібридними. Купуючи перетворювач струму, важливо враховувати його вихідну потужність. З урахуванням технологічних втрат бажано, щоб вона була на 30-40% менша за сумарну потужність сонячних панелей. Наприклад, до інвертора Huawei Sun 2000-33KTL-A можна підключати до 39-42 кВт фотомодулів. Це дозволить сонячній електростанції на 30 кВт працювати з максимальною ефективністю.

Ще одна характеристика, на яку варто звернути увагу, - кількість вбудованих контролерів заряду (МРРТ). Для масиву сонячних батарей, орієнтованих в один бік, достатньо буде інвертора з одним трекером. А якщо станцію утворюють декілька полів із різним спрямуванням, варто придбати перетворювач з двома, трьома...навіть шістьома МРРТ. Кількість трекерів залежить від кількості фотоелектричних масивів. Знайти необхідний пристрій можна на сайті https://eco-tech.com.ua/. Правильно підібраний інвертор дозволяє оптимізувати роботу сонячних панелей, зменшити втрати генерації через часткове затіненні, різну орієнтованість, номінальну потужність або ступінь зношеності фотомодулів.